Savoir-vivre

 Zachowaj się, jak człowiek.
 
Mój Drogi Opiekunie. Zadbaj o nasze zachowanie. Pamiętaj, jak nas widzą, tak nas oszczekają. Dlatego daję Ci kilka wskazówek odnośnie naszego zachowania się w szkole i obok niej.

 1. Trzymaj mnie na smyczy, gdy znajdujemy się w okolicach terenu szkoleniowego. Nie chcę wpaść pod samochód. One tak szybko jeżdżą.
 2. Szanujmy czas innych, żeby inni szanowali nasz. Wchodzimy na plac o wyznaczonej godzinie. Jeśli jesteśmy wcześniej, poczekajmy przed wejściem. Wypada wejść, jak  poprzednia grupa opuści plac lub zostaniemy zaproszeni do środka.
 3. Dbaj o bezpieczeństwo moje i innych. Gdy wchodzimy na plac, zamykaj za mną kolejno bramki. Musimy pilnować, aby ktoś z moich kolegów nie wybiegł na ulicę.
 4. Na placu możesz mnie spuścić ze smyczy tylko wtedy, kiedy w każdej sytuacji potrafisz mnie przywołać lub kiedy prowadzący na to zezwoli. Inaczej byśmy przeszkadzali innym uczestnikom w ćwiczeniach.
 5. Weź się do kupy, by nie narażać mnie na kupę wstydu. Sprzątnij po mnie, bo sam nie dam rady. (Na placu wywieszone są woreczki, z których można skorzystać. Koło WC znajduje się kubeł na odchody Możesz również skorzystać ze sprzętu, który jest obok kubełka).
 6. Zostawmy po sobie miłe wrażenie, także na sąsiadach posesji. My również nie lubimy jak wrzucają nam śmieci do naszego ogródka. (Worki na śmieci oraz plastiki znajdują się przy WC).
 7. Na placu znajduje się WC, które jest do Twojej dyspozycji.
 8. Na posesji powinna być co najmniej jedna miska z wodą. Pozwól mi się z niej napić. Jeśli będzie pusta, poproś prowadzącego o jej uzupełnienie.
 9. Pilnuj mnie, żebym nie kopał dołów. Miejmy na uwadze możliwość skręcenia kostki innych uczestników na moich wykopach.
 10. Nie pozwól, aby stała mi się krzywda. Sprzęt do Agility znajdujący się na placu może być użyty wyłącznie za zgodą instruktora. Zwłaszcza wysokie drabinki i kładki służą psom, które szkolą się w tym zakresie. One też mogą z nich korzystać dopiero po długim czasie treningu.
 11. Na posesji znajduje się pojemnik z psimi zabawkami. Jeśli zapomnimy zabrać swoich z domu, możemy z nich skorzystać. Pamiętajmy jednak o ich odłożeniu na miejsce przed opuszczeniem terenu, aby zapewnić również innym zapominalskim możliwość użycia ich. Nam też może się to zdarzyć następnym razem.
 12. Szanujmy nerwy innych uczestników. Piszczące zabawki mogą rozpraszać moje koleżanki i kolegów, a poza tym będą mnie uczyły brutalnych zabaw.
 13. Jeśli czegoś nie wiesz, odwagi! Prowadzący jest po to, by nam pomóc. On jest na placu najbardziej kompetentny do udzielenia wszelkich informacji.

Jestem Ci bardzo wdzięczny za to, że tak dbasz o kulturalne  zachowanie i nie muszę się wstydzić przed moimi kolegami.
 
Twój najwierniejszy pies